Миколай Чудотворець

Автор: nvk3.

( 14 Голоси(ів) ) 

Миколай Чудотворець – святий, якого увесь християнський і католицький світ не перестає любити вже майже дві тисячі років, бо він вчить нас бути милосердними, щедрими, творити добро. 

Виявляється, у світі є безліч цікавих традицій, пов’язаних зі святом Миколая. От ви, наприклад, знаєте, чому в деяких країнах подарунки кладуть в панчоху чи в черевичок?

 

 Одна з легенд говорить, що колись святий вирішив допомогти трьом сестрам, що злидарювали. Напередодні Різдва він кинув їм в димохід три мішечки з монетами. А сестри саме розвісили на каміні випрані панчішки, куди й потрапили подарунки.

  За іншою версією, три мішечки з грішми потрапили у старі черевики, що сушились біля печі. Саме тому дітлахи деяких країн ставлять перед дверима чи вікном начищений капчик. Інколи у нього ще ставлять записку про те, що бажають отримати.

Іспанці ж, знаходять подарунки взагалі на балконі (мабуть іспанський Миколай боїться розбудити сімейство), а німці – на підвіконні, українська дітвора знаходить свої подарунки під подушкою.

У день Святого Миколая в Україні були (а може десь і досі є) оригінальні традиції для цього дня. Наприклад, у Харкові колись влаштовували триденні святки, варили кутю та узвар, аби наступного року був хороший врожай. В Києві господарі після служби в церкві, брали свячену воду і йшли кропити усе своє майно, просячи у Миколайка вберегти його від лиха. А на Поділлі першим на подвір'я повинен був вийти хазяїн, який, годуючи худобу, вітав її зі святом, а з чужих  повинен на подвір'я зайти чоловік або людина добра, здорова та хазяйновита.
        На заході України прийнято було випікати особливе печиво "миколайчики" і класти його малятам під подушки. Вважалося, що Миколай випікає для діток зірочки, які в його мішку стають схожими на нього.

В католицьких районах України також є своя традиція. Кажуть, на Західній Україні, в одному з селищ, жила колись бідна вдова зі своїми дітьми. Коли ж настало Різдво, їй нічим було прикрасити ялинку. Сумні діти полягали спати, а вранці, прокинувшись, побачили, що все дерево прикрашене павутиною із золота та срібла. З тих пір з'явився звичай, ховати серед гілок ялинки павутиння. Вважається, що того, хто його знайде, чекає в новому році щастя та процвітання.

Українці в цей день також влаштовували братчини – своєрідний обряд, коли вороги миряться, а всі образи забуваються. В цей день укладали угоди, адже вважалось, що у таке важливе свято ніхто не обманюватиме і не шахруватиме. Дівчата готувались до святок і ворожінь. В українських традиціях День святого Миколая був особливо важливим для наречених. Оскільки сватання традиційно відбувались перед Різдвом та на святки, дівчата, заздалегідь готували одяг, діставали рушники, одним словом, чекали сватів.
Ось яке цікаве свято – День святого Миколая.

 

Ревуцька М.Ю.